Jak nie dać się oszukać przez nieuczciwe biuro kredytowe?

W jaki sposób oszukują nieuczciwi pośrednicy finansowi?

W poprzednim wpisie poruszałem temat etyki w biznesie. Dzisiaj rozmawiałem z kolejnymi osobami, które zostały oszukane przez nieuczciwe biura kredytowe. Na czym polegał mechanizm ich działania.
W/g relacji osób poszkodowanych, biuro zaoferowało im że ma dla nich tani kredyt. Klient przychodził, zostawiał nr konta z wysokością swojego wpływu emerytury. Po dwóch dniach dowiadywał się że, ma kredyt przyznany. Jednak aby podpisać umowę, był zawożony gdzieś na Śląsk, czy też pod Częstochowę, i tam nie w Oddziale Banku, lecz przy kawiarnianym stoliku podpisywał umowę. Następnie już po powrocie do miejsca zamieszkania, otrzymywał telefon z Biura kredytowego, że ma do wypłaty kredyt. Wypłata następowała albo w biurze, albo w samochodzie. Oczywiście jej wysokość była uszczuplona o wartość, jaka sobie właściciel Biura zabierał, tym samym wpływając na niekorzystne rozporządzenie majątkiem klienta.
Były to kwoty od 3 do 5 tys. zł. W umowach kredytu, przy nazwiskach kredytobiorców, wpisane są konta, które do nich nie należą. Nie wiedzą oni czyje to konta.
Inna osoba opowiadała o podobnym przypadku, dodatkowo wzbogaconym o wplątanie do kredytu osoby trzeciej. Ponieważ osoba zainteresowana kredytem, nie miała zdolności kredytowej, bądź też była w bazach klientów nierzetelnych, zaproponowano jej, aby przyprowadziła inną osobę która weźmie na  nią kredyt, a potem w ciągu 3 miesięcy po wyczyszczeniu BIK, będzie można wziąć kredyt na klientkę. Niestety nie zostało to zrobione i do dzisiaj figuruje on na tamtej naiwnej osobie.

W tym miejscu chciałbym dosłownie wkleić tekst, który napisałem na drugim swoim blogu na www.sbinkiewicz.wordpress.com, Wskazuję w nim takie punkty, w których osobie szczególnie tej, już będącej w spirali kredytowej, powinno zapalić się w głowie czerwone światełko, i tym samym ustrzec ją przed podjęciem niewłaściwej decyzji finansowej, pogłębiającej skalę problemu z jakim się boryka.

Oto ten tekst.

Jak nie dać się oszukać przez nieuczciwego pośrednika finansowego!!!

Sprawdź, czy należysz do zagrożonej grupy osób!!!

Jeśli jesteś:

  • osobą posiadającą kilka kredytów,
  • spłacasz wiele pożyczek chwilówek,
  • szukasz pomocy w rozwiązaniu swoich problemów finansowych, spowodowanych wejściem w spiralę kredytową,

To bardzo Cię proszę!!! Uważaj!!!

Twoja sytuacja finansowa, tak bardzo dla Ciebie niekomfortowa, spędzająca sen z powiek i bardzo stresująca, prowadzi do tego, że podejmujesz decyzje, które przeczą zdrowej logice. Są irracjonalne.  Tracisz kontrolę nad swoimi emocjami i postępowaniem, zawierzając swój los osobom, które mówią, że chcą pomóc, że mają dla Ciebie  „bardzo fajny i tani kredyt” czy też pożyczkę, a w myślach już liczą, ile na Tobie zarobią.
Dzisiaj będzie kontynuacja tematu poprzedniego wpisu, który dotyczył nieuczciwych biur pośrednictwa finansowego w Piotrkowie Trybunalskim. Zastrzegam jednak, że nie dotyczy to wszystkich biur. Są bowiem takie, które nie wykorzystują faktu poczucia bezsilności, destabilizacji finansowej, czy chwilowego braku koncentracji klientów. W miarę posiadanych możliwości oraz swojej wiedzy, starają się pomóc, poprzez fachowe doradztwo i finansowanie, które nie wpędzi w jeszcze większa spiralę kredytową.
Osoba, która idzie do Notariusza, Radcy Prawnego, wie, że takiej osobie można zaufać. Można powierzyć swoje sprawy związane z majątkiem, bez obawy, że jego dobro zostanie naruszone. Z takim samym przeświadczeniem idzie do Doradcy czy też  Pośrednika Finansowego z nadzieją, że ten pomoże w sprawach które dotyczą znalezienia rozwiązania swoich kłopotów finansowych. Ale zawierzając mu swoje finanse, musi zachować szczególną ostrożność. Są momenty, kiedy powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza.

Jeśli zadzwoni do Ciebie Doradca/Pośrednik finansowy, oferując wspaniały, tani kredyt, idąc na spotkanie, zachowaj trzeźwy umysł, zimną krew, zadawaj dużo pytań, notuj!!!

Poniżej typowe zachowania doradcy/pośrednika i Twoje zachowanie.

1. Pośrednik mówi, abyś przyniósł wyciąg z konta, dowód osobisty.
Przed oddaniem dokumentów, poproś o dokument zgody na przetwarzanie danych. Przed podpisaniem sprawdź, dla kogo to oświadczenie podpisujesz, zapytaj, czy osoba, dająca je do podpisu ma upoważnienie  danej instytucji finansowej.
Jeśli zapali Ci się czerwona lampka, nic nie podpisuj.

2. Pośrednik/doradca informuje Cię, że niestety, nie masz zdolności kredytowej, figurujesz w BIK. itp. Sugeruje Ci, abyś przyprowadził ze sobą osobę, która na siebie weźmie kredyt, będzie go spłacać przez 3 m-ce, w tym czasie zostanie wyczyszczony twój BIK. To jest blef. Kredytobiorcą będzie druga osoba, oczywiście nie Ty. Nie spodziewaj się, że za 3 m-ce będziesz mógł wziąć kredyt na siebie.

2. Pośrednik/doradca wypełnia wniosek kredytowy, obojętnie czy to w komputerze, czy ręcznie. Zanim podpiszesz, sprawdź dokładnie swoje dane. Szczególną uwagę zwróć na to, czy we wniosku, w miejscu gdzie jest miejsce na konto bankowe, figuruje prawidłowy jego numer, zgodny z tym, który masz na swoim wyciągu. Sprawdź, czy we wniosku została wpisana prawidłowa kwota dochodów, zgodna z tą, którą otrzymujesz.

3. Czerwona lampka powinna zapalić Ci się wtedy, kiedy pośrednik/doradca kontaktuje się z Tobą i umawia na podpisanie umowy. Okazuje się, że umowa ma być podpisana w drugim krańcu Polski, w samochodzie, albo na jakiejś stacji benzynowej. Absolutnie nie zgadzaj się na takie rozwiązanie. Zażądaj podpisania umowy Oddziale Banku. Kiedy dojdzie do podpisania umowy, zwróć uwagę, czy w umowie jest wpisane Twoje konto bankowe. Zażądaj formularza informacyjnego, sprawdź wszystkie dane, czy są prawidłowe.

4. Może się zdarzyć, że jednak przeoczysz coś w poprzednim etapie i nie zauważysz, że wpisane przy Twoim nazwisku konto nie należy do Ciebie, a pośrednik/doradca chce Ci wypłacić do ręki kredyt, którego kwota została znacznie przez niego uszczuplona. Absolutnie nie przyjmuj pieniędzy. Nic nie podpisuj. Udaj się do prokuratury, aby zgłosić przestępstwo.

Nie daj się oszukać. Musisz mieć ograniczone zaufanie. Jeśli tylko czujesz, że coś jest nie tak, wycofaj się. Nie musisz nic podpisywać. Nie pozwól na manipulowanie sobą. A przede wszystkim pilnuj swojego majątku. Nie pozwól na rozporządzanie nim przez tych, którzy wykorzystując Twoją słabość, pozbawiają Cię środków, których bardzo potrzebowałeś.

Zwracam się do Ciebie, jako przyjaciel. Kolejny kredyt, jak widzisz nie jest rozwiązaniem. Twoją sytuację może poprawić wyłącznie zmiana podejścia do domowych finansów. Są inne możliwości wyjścia z trudnej sytuacji finansowej.
Jestem w stanie Ci pomoc, ale musisz sam dać mi znać, czy tej pomocy potrzebujesz. Jestem do Twojej dyspozycji.
Zadzwoń lub napisz.

Stanisław Bińkiewicz

Binkiewicz Finanse Logo

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype