Dedykacja zza grobu, czyli historia pewnej książki.

Dzisiaj historia pewnej książki.

Do napisania tego artykułu przymierzałem się od dawna, ale dopiero teraz zdecydowałem, aby ujrzała ona światło dzienne. Być może będzie inspiracją na Waszej drodze, w roku 2022. O książce „Zrozumienie życia” autorstwa Pastora Pawła Godawy dowiedziałem się kilka lat temu. Andrzej Burzyński na jednym ze szkoleń internetowych, które miałam możliwość obejrzeć przedstawiał prelegenta. Miał on mówić o tym jak mądrze zarządzać finansami. Wtedy też, powiedział o książce, która Paweł Godawa napisał, a która wywarła duży wpływ na jego życie. W kilku zdaniach omówił jej treść. Obejrzałem wystąpienie Pastora, byłem zafascynowany jego wiedzą o finansach. Potem na YouTube znalazłem wiele wystąpień, w których mówił o przyziemnych sprawach.
Dużo uwagi w swoim przekazie poświęcał filozofii życia, mentalności człowieka, pokonywaniu siebie, swoich lęków, stresu.
Mówił dużo o drodze, którą każdy pokonuje realizując swoje codzienne zadania. Więcej uwagi poświęcał drodze do celu, a nie samemu celowi. Nie będę głębiej rozwijał tego tematu, myślę, że każdy zrozumie o co chodzi. „Nie zaniżaj poziomu swojego życia”, „Jak skutecznie dokonywać zmian w swoim życiu”, „Strategia małych rzeczy”, „Mentalność zwycięzcy”, „Mądrość w zarządzaniu finansami”, „Choinka za własne pieniądze”, „Jak pokonać ubóstwo w sobie”, „Pokonaj siebie” – to tylko niektóre z tytułów, które miały wpływ na życie setek ludzi.
Tak więc tego dnia, kiedy Andrzej Burzyński pokazał książkę, postanowiłem ją kupić. Niestety, nigdzie nie mogłem jej znaleźć. Allegro, OLX, sklepy internetowe – tu także jej nie było. Kiedy w lutym 2018 roku, Paweł Godawa zmarł, a książki nie mogłem nadal kupić, napisałem e-maila do Księgarni przy Kościele w którym pracował, czy nie mają poszukiwanej książki, i czy ewentualnie będzie wznowienie.
Otrzymałem e-maila zwrotnego, w którym poinformowano mnie, że książki nie mają, być może kiedyś zostanie ponownie wydana, zmarły pozostawił po sobie znaczną spuściznę, którą należy ponownie zinwentaryzować. Tak więc jakiś czas jeszcze poszukiwałem tej książki, po czym dałem sobie spokój.
W roku 2020 w sierpniu prowadziłem szkolenie z Budżetu Domowego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku. Wśród uczestników była pewna pani, która w przerwie zajęć podeszła do mnie i zaczęliśmy rozmawiać. Mówiła mi o swoim życiu, a także o swojej pracy nad sobą, o przeszkodach, jakie stawiają członkowie jej najbliższej rodziny. Następnego dnia podarowałem jej książkę – Sekret. Powiedziałem, żeby mi nie zwracała. Jeśli przeczyta, może przekazać innej osobie, która chciałaby zapoznać się z jej treścią. Kiedy przekazałem Pani poradnik, nagle w głowie zaświtała mi myśl o książce Pastora Pawła Godawy. Więc ponownie zacząłem jej szukać. Znów przeglądałem Internet – Allegro, OLX, antykwariaty, ale niestety nigdzie jej nie było. Napisałem więc ponownego e-maila do Księgarni przy Kościele, w którym Pastor pełnił posługę, z zapytaniem, czy coś wiadomo na temat reedycji. Otrzymałem odpowiedź, że jest pandemia, więc nie wiadomo co może się zdarzyć  w niedalekiej przyszłości. Ale…… I tu nastąpił szok, bowiem w dalszej części przekazu, była informacja, że w Kościele po śmierci Pawła Godawy został jeden egzemplarz książki, która chciał komuś podarować ale nie zdążył. Tak więc jeśli chcę książkę najprawdopodobniej z ostatnim autografem autora, to mam podać adres wysyłki. W ciągu kolejnych kilku dni otrzymałem książkę z autografem.
Napisałem e-mail z podziękowaniem, prosiłem o nr konta na który mam za nią zapłacić. E-mail zwrotny, który otrzymałem brzmiał następująco: „Super, że się znalazła i jest :) Pastor Paweł zakładał, że je da przy spotkaniu. Została jedna sztuka nie zdołał już jej podarować  nikomu, ale udało się to w inny sposób więc proszę to potraktować jako prezent:).”

W ten oto sposób wszedłem w posiadaniu książki, która jest szczególna. Została bowiem napisana „z myślą o każdym, kto mimo różnych przeszkód pragnie wydobyć się z pułapki życia, zwanej przeciętnością”. Kolejne rozdziały mówią o sensie życia, mądrości życia, wyborach i możliwościach, bólu życia, jego potencjału oraz nawiązywania relacji.

Piękna książka, a raczej podręcznik który w niezwykły sposób ukazuje ziemską drogę człowieka.
Dla mnie stanowi również potwierdzenie tego, że kiedy czegoś szukamy, nie rezygnujemy z poszukiwań, to w jakimś najmniej spodziewanym momencie otrzymujemy. Coś co przekracza nasze wyobrażenia i oczekiwania.

Stanisław Bińkiewicz

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype