Książki warte przeczytania

Dzisiaj chce podzielić się z Wami wiedzą. Czytając wpisy na forach internetowych, czy to na temat pożyczek, kredytów, czy też oszczędzania, wiele osób dochodzi do wniosku, że przyczyną zadłużenia, braku oszczędności są nie tylko przepisy, ale przede wszystkim brak edukacji finansowej. Swego czasu byłem na szkoleniu z zakresu Edukacji Finansowej, prowadzonej przez Andrzeja Fesnaka, który uczył jak przy pomocy kalkulatora finansowego wyliczyć rentowność własnych kapitałów, porównać pożyczki. Myślę, że nie każdy z różnych przyczyn miał możliwość uczestniczenia w podobnym szkoleniu, dlatego
część takiej wiedzy może posiąść z książek. Dzisiaj przedstawię Państwu tytuły, które są warte przeczytania, odnoszą się one bowiem do budżetu gospodarstwa domowego. Jak już wspomniałem wcześniej w jednym z postów, finanse firmowe są nierozerwalnie związane z osobistymi. Jak poznamy dobrze zasady gospodarowania budżetem domowym, łatwiej nam będzie prowadzić firmę.

Omawiane książki wydało wydawnictwo „ZŁOTE MYŚLI”

Pierwsza moja propozycja to „Budżet domowy pod ostrzałem

Ta książka może uratować Twoje finanse już kilka miesięcy po wprowadzeniu tych zasad w życie

Czego konkretnie dowiesz się na temat inteligencji finansowej: 

 • Książka zawiera niezliczoną ilość porad i podpowiedzi, które po wdrożeniu pozwolą (w najbardziej pesymistycznym wariancie) zaoszczędzić do kilku tysięcy złotych rocznie (oczywiście w zależności od Twoich dochodów).
 • Praktycznie pod każdą radą znajdziesz sumę, którą możesz „uratować”.
 • Dowiesz się, jak wykorzystać mądre gospodarowanie pieniędzmi w każdym obszarze życia.Edukacja finansowa
 • Poznasz największych ukrytych „złodziei”, którzy rujnują zarobione przez Ciebie pieniądze.
  Od prozaicznych opłat, których nie musisz wnosić, po dobra konsumpcyjne, których w ogóle nie potrzebujesz.
 • Poznasz niezliczone obszary, które mogą generować dla Ciebie poważne zasoby finansowe. Będziesz w szoku, że codziennie przechodzimy obok pokaźnego pliku pieniędzy, których nie potrafimy podnieść i włożyć do portfela.Fragment publikacji do pobrania na stronie „Złotych myśli”

Kolejne dwie książki polecane przeze mnie napisał Paweł Nowak.
Są to:  „Czwarta droga. Ulepszony system finansów osobistych

oraz „Czwarta droga. Przełom w budżecie domowym.

Rewelacyjne książki, które pozwalają dokładnie przeanalizować domowy budżet.

Czym jest „Czwarta droga” i czy jest to droga, którą chciałbyś iść?

Pierwsza droga — stagnacji — od wypłaty do wypłaty, bez specjalnych wyzwań, ale też bez większych możliwości, naturalnie zanikającą wskutek określonych czynników.
Druga droga— pod wiatr — droga ciągłej walki o przetrwanie, zmagania się z otoczeniem, żeby wystarczyło na rachunki; najczęściej występująca. „Samopodtrzymująca” się wskutek towarzyszących jej zjawisk, które niepozornie, lecz stale, trzymają jak w uścisku, nie pozwalając wyrwać się z obranego i ustalonego kierunku, który prowadzi donikąd.
Trzecia droga— zmarnowanych możliwości — droga w ograniczonym dostatku; ostrożnego, ale raczej powolnego powiększania stanu posiadania, bo nie znamy własnych możliwości i instrumentów, zasad czy praw natury. Mogłyby one przynieść coś wielkiego, ale tak nie jest, ponieważ nie dajemy im, a tym bardziej sobie, żadnych szans.
Czwarta droga
— do finansowej wolności — droga świadomego zarządzania własnymi finansami, z celem na określonym poziomie wolności finansowej, pełna wyzwań i ryzyka, ale dzięki temu prowadząca do prawdziwej wolności”.

Zapraszam do lektury i do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Pozdrawiam
Stanisław Bińkiewicz

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • linkedin
 • skype