Mój alfabet sukcesu. W jak wytrwałość.

Tym wpisem rozpoczynam cykl artykułów zatytułowany „Alfabet sukcesu”.

Wyrazy mojego alfabetu będą w przypadkowej kolejności.

Dzisiaj więc zacznę od litery „W”. Ta początkowa litera powróci wielokrotnie, bowiem, jest wiele wyrazów, które zaczynają się na „W”. Na początek jednak będzie wytrwałość.

W – Wytrwałość

Na podstawie dotychczasowego mojego doświadczenia myślę, że wytrwałość jest bardzo ważna. Dojść do wyznaczonego celu można tylko wtedy, gdy wytrwale, krok po kroku realizujemy swoją wizję przyszłości, w tym cele finansowe.
Ci co osiągają sukces, wytrwale dążą do celu, nie poddają się, mimo trudności pojawiających się na drodze życia. Napoleon Hill autor książki „Myśl i bogać się”, całe swoje życie poświecił na studiowaniu życiorysów ludzi sukcesu z różnych stron świata.
Wszyscy bez wyjątku, konsekwentnie realizowali swoje cele. Cechowali się przede wszystkim wytrwałością.

O wytrwałości mówi pewna historia dwóch żabek, które jakimś cudem znalazły się w naczyniu wypełnionym śmietaną. Były przestraszone, bowiem sytuacja w jakiej się znalazły, była krytyczna.
Powierzchnia śmietany pozwalała im utrzymywać się na powierzchni, ponieważ przebierały swoimi nóżkami. Musiały to robić bez przerwy, bowiem kiedy tylko przestawały się pluskać, tonęły.
W pewnym momencie jedna z żabek się poddała. Nie widziała szans na uratowanie życia. Była wyczerpana, lepka śmietana nie pozwalała na przepłynięcie do brzegu naczynia. Poddała się i wkrótce poszła na dno.

Druga żabka była bardziej wytrwała. Powiedziała do siebie, że nie podda się. Mimo coraz większego zmęczenia, w obliczu nadchodzącej śmierci, podjęła decyzję o walce do ostatniego tchu.
Mijały godziny, a ona walczyła o przetrwanie, nadal przebierając nóżkami i chlapiąc śmietaną, która nadal więziła ją w miejscu, nie pozwalając dopłynąć na skraj naczynia.

W pewnym momencie zauważyła, że śmietana gęstnieje, zaczyna zamieniać się w masło.
Jej wytrwałość została nagrodzona. Masło miało stałą konsystencję, pozwoliło żabce poruszać się do brzegu naczynia. Dotarłszy tam, odetchnęła z ulgą. Wyskoczyła ze swojego więzienia, po czy radośnie rechocąc, udała się do swojego domku.

Wytrwałość jest warunkiem dotarcia do celu. Nie można osiągnąć sukcesu, jeśli na drodze pojawiają się trudności, a my się poddajemy. Nie walczymy o utrzymanie się na powierzchni.
Obserwując przedsiębiorców w trudnych czasach kryzysu, pandemii zauważyłem jak wielu z nich likwidowało swoje firmy, bo nie widziały „światełka w tunelu”. Mówili, że muszą zakończyć działalność, bo jest kryzys, pandemia, itp. Ale inni, bardziej wytrwali, widzieli nadarzającą się okazję do rozwoju. Zobaczmy ile powstało sklepów internetowych, ile zakładów gastronomicznych przekształciło się, oferując catering, tym którzy zaczęli pracować zdalnie. Dzisiaj widać, że przedsiębiorcy, którzy zauważyli nadchodzące zmiany i przystosowali się do nich wyszli z kryzysu obronną ręką.

Pamiętam jak w poprzednim roku, oceniając biznesplany, natrafiłem na uczestnika, który zamierzał uruchomić sklep internetowy. Analizując dogłębnie treść projektu, doszedłem do ciekawej informacji. Mianowicie osoba ta prowadziła już wcześniej sklep internetowy, ale działalność została zamknięta, ponieważ sprzedawany w sklepie towar, nie cieszył się powodzeniem.
Często przykład ten przywołuję, ponieważ pokazuje on, brak wytrwałości w dążeniu do celu, niefrasobliwość przedsiębiorcy i nieumiejętność dostosowania się do realiów rynku. Wystarczyło zrobić analizę, zbadać rynek pod kątem jego potrzeb. Wprowadzić do oferty asortyment, który cieszył się większym powodzeniem a nie likwidować biznes i budować go od podstaw.

Gdyby nie wytrwałość Edisona, nie mielibyśmy dzisiaj żarówki. Nie byłoby smartfonów, ipadów.
Nie byłoby wspaniałych rekordów sportowych, bowiem wytrwałość w treningach doprowadziła wielu sportowców do mistrzostwa.
Wytrwałość rodziców w wychowaniu niepełnosprawnych dzieci, pozwala im żyć tak, jak zdrowym osobom.

Bob Proctor w książce Alfabet Sukcesu napisał:

„Nie ma na tym świecie niczego, co mogłoby zastąpić wytrwałość. Talent nie zastąpi wytrwałości – i dlatego na każdym kroku spotyka się utalentowanych ludzi bez sukcesu.
Geniusz nie zastąpi wytrwałości – i dlatego mówi się o niespełnionym geniuszu.
Wykształcenie nie zastąpi wytrwałości – i dlatego świat jest pełny wykształconych nieudaczników.
Tylko wytrwałość i determinacja mają nieograniczoną moc.”

Stanisław Bińkiewicz

Ps.
Czy myślałeś o lokacie terminowej?
Może warto jeszcze w tym roku założyć ją w Banku, który nie wymaga, aby było ono powiązane z kontem osobistym. Pomyśl o lokacie na start z dość opłacalnym oprocentowaniem.

 

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype