Gdyby głupota miała skrzydła, ale w tym wieku?

Czy wiesz co to jest ignorancja finansowa?
Czy wiesz, co to jest ignorancja prawna?

Jeśli nie, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziesz wiedział, umiał zdefiniować te pojęcia. Omówię je jak to zwykle bywa na przykładzie z życia wziętym.
A rzecz po raz kolejny dotyczy zadłużania się i konsekwencji, które ono powoduje. Dla osoby zaciągającej dług, dla rodziny, itp.

Kilka miesięcy temu na blogu, opisywałem sprawę pewnego biura pożyczkowego, które wykorzystując naiwność klientów, nie mając do tego jakichkolwiek uprawnień banków, „pomagało” im, pobierając dość wysokie opłaty. Pieniądze zamiast na konto klienta, trafiały na konto nieuczciwego pośrednika, względnie kogoś z jego rodziny, i dzielił się pieniędzmi z kredytobiorcą, wypłacając kwotę pomniejszoną o swoją „prowizje”. W świetle prawa ktoś, nie wiem kto, czy pracownik banku, czy firmy która miała podpisaną umowę pośrednictwa, popełniał przestępstwo, ponieważ umowę kredytową zamiast osobie otrzymującej kredyt, oddawał właścicielce biura pożyczkowego, która nie była stroną umowy, ani nie miała pełnomocnictw Banku do przechowywania dokumentów klientów.

Kilka dni temu miałem okazję poznać kolejnych klientów, a raczej męża pewnej starszej damy, która
wzięła najpierw na siebie kredyt konsolidacyjny, w kwocie ponad 50 tys. zł, a potem po cichu przed mężem chciała jeszcze pomóc zadłużonemu synowi, biorąc pożyczkę bankowa ponad 60 tys. zł.
Majstersztykiem było to, że te ponad 110 tys. otrzymała, mając nieco ponad 900 zł emerytury, a jednocześnie bez zgody męża.

I  tutaj właśnie pojawia się element ignorancji finansowej.

Co to jest ignorancja?

Ignorancja to brak wiedzy, nieświadomość, nieuctwo. To świadomie nie zauważanie; nie branie pod uwagę, lekceważenie.

Zarówno kredyt, jak i pożyczka załatwiane były w podobny sposób, poprzez przekazanie swoich danych osobie pośrednika z Piotrkowa Tryb, który mając układy gdzieś na Śląsku w tamtejszych Oddziałach Banku, względnie pośredników bankowych, przekazywał im dane do procesowania wniosków. Po decyzji pozytywnej, klientka była wożona na Śląsk, w jednym przypadku podpisując umowę jak powiedziała „gdzieś w jakimś biurze”, w drugim przypadku w jakimś zajeździe. Umowy były podpisywane szybko, a ignorancja finansowa pojawiła się po raz pierwszy, wtedy, kiedy powinna wziąć do ręki umowę i ją przeczytać. Nie zrobiła tego, nie dziw więc, że pieniądze trafiły nie do niej, a na prywatne konto pani pośrednik z Piotrkowa Tryb., która przy każdej wypłacie pobrała sowite wynagrodzenie 10.000 zł.

Ignorancja finansowa, w kontekście świadomego niezauważania, lekceważenia, pojawiła się na etapie podpisywania wniosków, a także w przypadku pożyczki, oświadczenia o dochodach.

Nie wiem, czy kredytobiorczyni wiedziała o tym, czy nie, ale sama na siebie ukręciła bata.
W oświadczeniu pożyczkobiorcy są 3 elementy, które powinny wzbudzić podejrzenie.

Po pierwsze

nie miała ona zdolności kredytowej do takich sum.
Ale ktoś pomysłowy znalazł na to radę. Do oświadczenia wpisał kwotę emerytury, zawyżoną prawie trzykrotnie.

Po drugie

ktoś pomysłowy w oświadczeniu wpisał, że klientka pracuje na umowie o pracę w firmie z Łasku, na czas nieokreślony od roku i ma na rękę ponad 2200 zl.
Bardzo śmieszne! Kobieta, ledwo chodząca, mająca w chwili podpisywania umowy 73 lata. Zatrudniona w firmie handlowej na czas nieokreślony, w wieku 72 lat.

I po trzecie

znowu jakaś pomysłowa osoba w oświadczeniu podała, że kobieta jest wdową. Po to żeby mąż nie dowiedział się o pożyczce, która miała iść na konto syna, który ma długi, już komornicze.

Tyle przejawów ignorancji finansowej!

Ale ta ignorancja dotknęła kobietę jeszcze głębiej. Nie wiem czy była świadoma, że składa mające oznaki wyłudzenia oświadczenie, czy ignorując zdrowy rozsądek poddała się woli pośredniczki, która wzięła sprawy w swoje ręce, robiąc tym samym „niedźwiedzią przysługę”.
Ta ignorancja, to nie powiadomienie o długu dla syna, swojego ciężko chorego męża. To brak przewidywania przyszłości. Syn nie jest w stanie spłacać nic, kobieta z 900 złotych emerytury, ma miesięcznie do spłaty ponad 2000 zł.
Być może wiek 73 lat, jest granicą, powyżej której dotyka człowieka ograniczenie jego funkcji nie tylko życiowych ale i myślowych. Jego działania zaczynają mieć znamiona nielogicznego. Powinien mieć ograniczone prawo do samodzielnego podejmowania decyzji.

A co z ignorancją prawną?

No właśnie,  to sprawa większego kalibru. Bo nawet jeśli pośrednik finansowy sam wypełnił oświadczenie, podsuwając je  klientce do podpisu, to w świetle prawa ona może odpowiadać karnie za wyłudzenie. Bo pod oświadczeniem jest jej podpis.

Na zakończenie tego wpisu, jeszcze jedna refleksja. Bardzo często, szczególnie starszych uczulam, aby przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów finansowych, konsultowały się z osobami, które wiedzą, gdzie w umowach są jakieś newralgiczne punkty, na które zwrócić uwagę.

A po drugi, może to zabrzmi nieładnie, ale czy naprawdę chcesz człowieku być niewolnikiem do końca życia. A może należy w pewnym momencie powiedzieć dość, ja chcę jeszcze pożyć w spokoju, bez stresu?

Teraz już wiesz co to jest ignorancja finansowa i prawna!
Wiesz do czego one prowadzą!

Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, podejmij decyzję.

Stop zadłużaniu!
Czas na wyjęcie głowy z piasku!
Czas na walkę z długami!

Stanisław Bińkiewicz

Letnia Akademia Finansów Osobistych

 • jak prowadzić rejestr wydatków
 • jak analizować wydatki i je redukowac
 • jak zrównoważyć budżet domowy
 • jak walczyć z długami
 • przedsiębiorczość z wartościami
 • jak żyć w zgodzie z zasadami tzw. Bożej Ekonomii

Rozpoczęcie Akademii w II połowie lipca.
Chętni do udziału proszeni są o kontakt telefoniczny.
Tel. 606-119-428

Zapraszam do współpracy lokalne środowiska, świetlice, kluby.
Jako certyfikowany Leader Edukacji Finansowej Crown, chcę prowadzić akcję edukacyjną,
jak żyć w wolności finansowej.
Konferencje gratis, po wcześniejszym uzgodnieniu miejsca i terminu.

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • linkedin
 • skype