Postaw się a zastaw się, czyli sposób na polskie święta.

Jak ten czas szybko leci. Jeszcze tak niedawno obchodziliśmy święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, a już za kilka dni będziemy świętować polską Wielkanoc. Polską, tzn, pełną przepychu, jadła, trunków i wielu niestrawności z przejedzenia.

Od wieków jest bowiem tradycją, że jak przychodzą święta, siadamy za stołami i biesiadujemy. A po świętach, przez dwa tygodnie wykańczamy to, co nie zostało zjedzone, a w najgorszym wypadku wynosimy na śmietnik. Pieniądze wydajemy na potęgę. Reklama telewizyjna, markety codziennie bombardują nas informacjami o nowych promocjach. Szkoda, że nikt nie pokazuje znaku stop. Stop, zatrzymaj się, zastanów, Masz swój rozum, nie daj się otumaniać. Po świętach również przychodzą jakże piękne dni. A przecież chcesz być zdrowy, długo żyć. Nie kupuj więc jedzenia w nadmiarze. Po świętach sklepy będą nadal pracować, dostarczając świeższą żywność. A czas spędzony za stołem ogranicz do minimum. Wyjdź na spacer, wsiądź na rower. Aktywnie spędź czas z rodziną. Często prowadząc działalność gospodarczą, pracujesz bez dnia wolnego, urlopu, nie osiem, ale nawet i dwanaście godzin dziennie. Tak więc wykorzystaj szansę na wypoczynek. Ale broń Boże nie na siedzenie przy stole.

Na jednym ze śledzonych przeze mnie forów internetowych, jedna z osób pisała o potrzebie wzięcia na święta pożyczki w kwocie 2 tys. zł. Powstaje więc pytanie, czy święta muszą być takie drogie?

A może będą bardziej przeżyte, jeśli na stole będzie skromniej? Zamiast wydawać wydawać niepotrzebnie, może warto założyć rachunek oszczędnościowy i zacząć gromadzić pieniądze na wyjazd wakacyjny lub przyszłą emeryturę. A może też warto założyć lokatę?

Święta, to także okazja do wzięcia w rękę książki. Jako właściciele często małych biznesów, powinniśmy się doskonalić, czytają praktyczne poradniki. Chciałbym dzisiaj polecić moje ostatnie odkrycie -Edukację Finansową Crown. Wydaje ona książki, które inspiracje czerpią z Biblii. Nigdy nie zwracałem uwagi na to, że właśnie w tej najważniejszej księdze są rady na temat oszczędzania, wydawania pieniędzy, dzielenia się nimi. A teraz czytając książkę „Pieniądze są ważne” odkrywam na nowo praktyczne rady, których stosowanie zapewnia równowagę finansową. A na święta zostawiłem sobie kolejna pozycję, zatytułowaną „Biznes zgodny z biblią”. która pokazuje jakich zasad powinni stosować się przedsiębiorcy, aby osiągać sukces. Jest jeszcze kilka dni, warto na stronie Edukacji Finansowej Crown zakupić interesujące książki.

Wierzę, że Święta mogą być czymś bardziej wyjątkowym, niż kolejne weekendy, z którymi mamy do czynienia każdego tygodnia.

Pozdrawiam

Stanisław Bińkiewicz

Photo: pixabay.com

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype