Zarządzanie należnościami czyli pigułka wiedzy o faktoringu

Czy już brałeś pigułkę wiedzy o faktoringu?

Na blogu od jakiegoś czasu piszę o zarządzaniu należnościami w kontekście ochrony firmy przed niewypłacalnością, czy tez nieuczciwymi dłużnikami.
Dzisiaj nieco informacji o faktoringu, jako bardzo dobrej formie zabezpieczenia płynności finansowej firmy.
Zagadnienie to przestawię w kontekście studiów przypadków. Mam nadzieję, iż jako właściciel firmy odnajdziesz w każdym z nich odpowiedź na potrzeby własnej firmy.

Firma transportowa

review-1330394_640

Jako szef firmy transportowej możesz być dumny. Masz grono stałych dostawców i odbiorców w kraju i za granicą. Firma rozwija się dzięki postawieniu na nowoczesny tabor, nabywany głównie dzięki umiejętnemu korzystaniu z leasingu. Ale masz pewien kłopot, który spędza Ci sen z oczu. To systematycznie powtarzające się problemy z płynnością finansową.

Z czego wynikają problemy z płynnością finansową.

Żeby być konkurencyjnym na trudnym rynku transportowym, swoim usługobiorcom zaoferowałeś długie, bo aż 60 dniowe terminy płatności. Tak więc wystawiasz fakturę i czekasz dwa miesiące, na wpływ należności za wykonane usługi. Często zapłata wpływa na konto w dłuższym niż umowny terminie, posiadasz należności trudno ściągalne. Tymczasem Twoi dostawcy, nie są dla Ciebie aż tacy łaskawi.
Płacisz im w krótkich terminach, maksymalnie 14 dniowych.
Posiadanie dużego taboru samochodowego, kilkunastu kierowców, to dla Ciebie duże wyzwanie, wymagające zapewnienie im ciągłości pracy. Tak więc potrzebujesz paliwa, części samochodowych, terminowo zapłacić pracownikom wynagrodzenia, a także daniny państwowe w postaci podatków.
I tu pojawia się problem, a mianowicie zachwiana płynność finansowa. Budżet Twojej firmy jest niezrównoważony, często brakuje pieniędzy na pokrycie w/w wydatków, oraz innych, chociażby przeglądy, winiety, spłaty rat leasingowych.

Zaburzenie to jest spowodowane stosowaniem odroczonych terminów płatności od odbiorców w połączeniu z krótkimi terminami spłaty swoich zobowiązań.

Twoja firma, w stanie permanentnych braków, nie może uzyskać kredytu, z uwagi na brak majątku trwałego, który mógłby stanowić jego zabezpieczenie.
W Twoim konkretnym przypadku warto byłoby zastanowić się nad finansowaniem za pomocą

„Faktoringu klasycznego z opcją windykacji”

Co dla Twojej firmy oznaczałoby skorzystanie z tej opcji?

 • uruchomienie środków obrotowych, które poprawią płynność finansową firmy, umożliwiając terminowe regulowanie zobowiązań,
 • terminowe regulowanie własnych zobowiązań, poprawia relacje z dostawcami. Istnieje możliwość uzyskania dodatkowych rabatów, wprowadzenia kart paliwowych, itp.
 • przejęcie zarządzania wierzytelnościami przez firmę faktoringową /administrowanie należnościami oraz kontakt z odbiorcami/.
 • objęcie należności wymagalnych profesjonalną windykacją, a także ich częściowe zaliczkowanie.
 • poprawa konkurencyjności rynkowej firmy, poprzez zwiększenie jej sprawności działania.

Firma poligraficzna

machine-1399329_640

Jesteś właścicielem firmy poligraficznej, świadczącej szeroki wachlarz usług. Udzielasz swoim klientom kredytu kupieckiego, dając długie terminy płatności, dochodzące do 90 dni. Nagle trafia Ci się klient, który składa duże zamówienie na wykonanie wielkoformatowych bilboardów do dużej kampanii reklamowej. Aby sprostać zamówieniu, musiałbyś podjąć się inwestycji, która wykracza poza możliwości finansowe Twojej firmy. Nie otrzymasz też kredytu w Banku w pożądanej wysokości, z uwagi na brak zdolności kredytowej.

W takim przypadku wyjściem dla Twojej Firmy jest finansowanie za pomocą

Faktoringu uproszczonego z zaliczką.

Dzięki tej formie finansowania:

 • masz możliwość rozpoczęcia współpracy z kontrahentem, którego obsługa wykracza poza możliwości Twojej firmy,
 • otrzymujesz środki obrotowe na zakup materiałów niezbędnych do przyjęcia zamówienia,
 • weryfikację kontrahenta w ramach wywiadu gospodarczego, co w dużej mierze przyczynia się do poznania jego możliwości finansowych /wypłacalności/.
 • możesz skorzystać z usługi faktoringu „bez regresu’, co oznacza przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy przez firmę faktoringową.

Powyżej przedstawiłem tylko dwie formy skorzystania z możliwości jakie daje faktoring.
Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący, to zapraszam do kontaktu i dłuższej rozmowy.
A rozmowa, to nic innego, jak rozpoznanie potrzeb Twojej Firmy.

 

Stanisław Bińkiewicz

Binkiewicz Finanse Logo

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

  Znajdź mnie:
 • facebook
 • linkedin
 • skype