Idea Płynności, czyli jak zlikwidować zatory płatnicze

W poprzednim wpisie pokazałem, jak faktoring pomaga w utrzymaniu płynności finansowej. Obecnie chciałbym rozwinąć ten temat, na przykładzie produktu finansowego, który nazywa się Ideą Płynności.
Idea Money, dość niedawno na bazie analizy istniejących dotychczas odmian faktoringu stworzyła zupełnie nową jakość obsługi, łącząc w jednym produkcie wiele cech, które miały faktoring wierzytelnościowy, dłużny, pojedynczy, globalny, itp.
Jest to jednocześnie produkt alternatywny dla kredytu obrotowego – limitu w rachunku bieżącym.
Tak więc jak sama nazwa wskazuje, Idea Płynności pozwala zachować płynność finansową firmy, poprzez wykorzystanie limitu faktoringowego bez ograniczania go na finansowanie należności i zobowiązań. Innymi słowy, mając ustalony limit faktoringowy na poziomie 50 tys. zł, firma może go całkowicie wykorzystać na zapłatę faktur za zamówiony towar, jak też należności od kontrahentów, Może to również zrobić w proporcjach, jakie w danym momencie będą potrzebne.
W przypadku finansowania należności, firma sama decyduje, które faktury chce przekazać do finansowania, bez przedstawiania całego obrotu firmy oraz pełnej listy kontrahentów. Klient otrzymuje 100% wartości faktury. Bardzo ważne jest to, że obowiązuje tzw. cicha cesja. Kontrahent w terminie płatności, przelewa pieniądze na rachunek firmy, nie Faktora. Firma z kolei zwraca zobowiązanie do Idea Money max po 60 dniach po terminie płatności faktury.

W przypadku finansowania zobowiązań, otrzymując fakturę od dostawcy, klient przekazuje ją Faktorowi, który spłaca ją w 100%, w terminie płatności, otrzymując dodatkowy okres spłaty zobowiązania do Idea Money max do 60 dni. Ten sposób finansowania pozwala na zlikwidowanie zatorów płatniczych w firmie.

Idea Płynności jest skierowana dla klientów, którzy:

  • chcą otrzymać wyższy limit niż niż w finansowaniu kredytem obrotowym /limit w rachunku/
  • wystawiają faktury z długimi terminami płatności,
  • nie chcą informować kontrahentów o takiej formie finansowania /brak zawiadomień o cesji/,
  • potrzebują pieniędzy na szybkie zakupy, a ma pieniądze zamrożone w fakturach,
  • mają problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, ponosząc z tego tytułu kary,
  • mogliby otrzymywać rabaty od dostawców za terminową płatność
  • u których powstaje luka pomiędzy terminem spływu należności a terminem spłaty zobowiązań

Jeśli wśród czytających ten artykuł znajdą się przedsiębiorcy zainteresowani bliższa informacją na temat tego produktu a także możliwościami uzyskania limitu, serdecznie zapraszam do kontaktu e-mailowego, bądź telefonicznego. Odpowiem również na inne pytania dotyczące finansowania mikro, a także małych firm.

Stanisław Bińkiewicz

 

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype