Biznesplan – prościej się nie da – Cz. II. No to zaczynamy

No to zaczynamy.
W tym poście omówię pierwsze dwa elementy biznesplanu, tj.  Dane uczestnika oraz opis planowanego przedsięwzięcia.
Od tego drugiego elementu, będzie również przykładowa treść omawianych punktów.

I.DANE UCZESTNIKA

W tym punkcie praktycznie nie mam wiele do pisania. Wszystko jest jasne. Wpisujemy swoje dane osobowe, informacje o wcześniej prowadzonej działalności, kredytach i poręczeniach.
W punkcie 7. Dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej w wybranym profilu, wpisujemy posiadane dokumenty, potwierdzające kwalifikacje do prowadzonej działalności. Mogą to być certyfikaty ze szkoleń i kursów, świadectwa pracy w zawodzie, dyplomy. Może posiadasz listy referencyjne, świadczące o Twoich kwalifikacjach, możesz również załączyć. Wymienione w punkcie dokumenty, należy dołączyć, jako załączniki do biznesplanu.

II.OPIS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA
1. Planowana data rozpoczęcia działalności

W tym punkcie wpisujemy: maj 2022

  1. Nazwa i rodzaj działalności
    Wg polskiego prawa, nazwa zawsze musi zawierać imię i nazwisko. Oprócz imienia i nazwiska można dopisać dodatkowo nazwę, np.
    DREWBUD Jan Kowalski.

Jako rodzaj działalności wpisujemy np. usługi dla ludności, działalność gastronomiczna, produkcja odzieży, itp.

3. Symbol podklasy rodzaju działalności
Jeśli nie znalazłeś symbolu PKD, zajrzyj na portal PKD – Klasyfikacje.Gofin.Pl. Wg. mnie jest to najlepsza wyszukiwarka kodów.

4. Miejsce prowadzenia działalności
Zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa, wykonywania działalności nie powinno być utożsamiane z faktycznym miejscem świadczenia usług, ale z miejscem, w którym przedsiębiorca podejmuje czynności administracyjne, gromadzi dokumentację podatkową, umowy z kontrahentami i inne dokumenty.
5. Forma organizacyjno-prawna planowanego przedsięwzięcia

„Jednoosobowa działalność gospodarcza”

6. Forma rozliczeń z Urzędem Skarbowym

W tym punkcie mamy do wyboru:
– ryczałt ewidencjonowany
– zasady ogólne
Uwaga! W jednym z łódzkich Projektów, doradca kazał wszystkim uczestnikom wpisać:
„Podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT.”
Uważam, że ten zapis jest nieprawidłowy. W CEIDG wyraźnie wskazano „zasady ogólne” jako formę rozliczeń i tak należy to wpisać w biznesplanie.
Nie ma możliwości wybrania jako formy rozliczeń Karty Podatkowej”, która wg. Polskiego Ładu może być stosowana przez przedsiębiorców, którzy z niej już korzystają.

Aby wybrać metodę rozliczeń niezbędne jest zrobienie symulacji finansów firmy. O tym będzie mowa w kolejnym wpisie.

7. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia:
Tutaj należy scharakteryzować przedsięwzięcie, wpisać motywy oraz uzasadnić wybór branży.

Poniżej przykładowy tekst opisu:
Celem planowanego przedsięwzięcia jest uruchomienie firmy, zajmującej  się wykonywaniem mebli na wymiar. Będzie ona działać pod nazwą „Drewbud Jan Kowalski”. W ofercie znajdą się meble kuchenne, łazienkowe, biurowe i wnękowe. W przyszłości poszerzę ofertę o meble salonowe i do pokoju dziecięcego, a także o nietypowe zamówienia, np. aranżacja mebli w spiżarni lub przydomowym warsztacie. Meble na wymiar są idealnym rozwiązaniem głównie w blokach, w których nie mam zbyt wiele miejsca. Często jest niewiele możliwości dopasowania do mało ustawnej powierzchni, gotowe meble sklepowe.  Dzięki moim meblom, będzie możliwe skuteczne zagospodarowanie posiadanej przestrzeni, poprawa estetyki pomieszczenia. Meble dostępne w sklepach meblarskich na ogół albo są za duże, albo za małe. Nie ma mowy, aby wpasować je do posiadanej w mieszkaniu lub domu wnęki. W takich przypadkach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się meble na wymiar, projektowane ściśle według wymagań klienta.

Misją mojej firmy, będzie jakość i zadowolenie klienta. Chcę budować trwałe relacje z odbiorcami usług oparte na zaufaniu. Zamierzam wyróżniać się na rynku poprzez aktywny udział klientów w fazie wykonywania projektu.

Ofertę kieruję do:

1. Osób fizycznych, remontujących mieszkania, a także tych, którzy je nabywają,
2. Właścicieli domków jednorodzinnych, poszukujących funkcjonalnych mebli,
3. Firm oferujących usługi kosmetyczne dla ludności, instytucji oraz firm, które szukających niebanalnych rozwiązań stylistycznych oraz kolorystycznych, w zależności od indywidualnych upodobań i funkcjonalności.

Podejmując decyzję o otwarciu firmy w proponowanym zakresie, kierowałem się motywami osobistymi, jak też rynkowymi.
Motyw osobisty to możliwość realizowania swoich  pasji. To również chęć wykorzystywania zdolności dla zaspokajania coraz to  większych wymagań klientów w dziedzinie jakości,  wzornictwa, itp. Chcę też zarabiać godziwe pieniądze, które zapewnią  mojej rodzinie dostatnie życie.

Motyw rynkowy wynika z moich obserwacji branży meblarskiej. Od kilku lat na rynku występuje bardzo wysoki popyt na wszelkiego typu meble. Wynika to z wielu czynników. Po pierwsze rośnie zamożność społeczeństwa. Po drugie obserwuje się zmiany stylu życia. Wzrasta częstotliwość przeprowadzek i ilość gospodarstw zamieszkiwanych przez jedną lub dwie osoby. Dodatkowo większy nacisk niż dawniej wywierają na konsumentach szybko zmieniające się mody.  Wymuszają one częstszą niż poprzednio wymianę mebli na nowocześniejsze. Po trzecie programy rządowe na rzecz poprawy budownictwa mieszkaniowego, czy też program 500 plus mają duży wpływ na stały trend rozwojowy w budownictwie mieszkaniowym oraz remontach domów i mieszkań. Dzięki boomowi mieszkaniowemu, rozwija się też rynek meblarski. Szczególnie widoczne jest to w dziedzinie wykonawstwa mebli na zamówienie. W niewielkich mieszkaniach oraz domach bardzo istotne jest odpowiednie wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Racjonalne gospodarowanie powierzchnią pozwala na przechowywanie wielu przedmiotów w taki sposób, że mimo niewielkiego metrażu pomieszczeń, wydają się one przestronne i obszerne. Dużą rolę w uzyskaniu odpowiedniego efektu odgrywają meble dopasowane idealnie do wnętrza – nie tylko kolorystycznie i stylistycznie, ale również rozmiarem i sprytnymi zabiegami, do których należy stosowanie mebli wykonanych na wymiar. Dzięki temu, że meble będą powstawać od fazy wykonania projektu do gotowego produktu, mogę zachować korzystną cenę. Jednocześnie będę miał wpływ na kontrolę jakości na każdym etapie produkcji i szybką reakcję na występujące problemy w trakcje jej trwania.  Jest jeszcze jeden rynkowy powód który może przyczynić się do rozwoju mojej firmy. Według Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli w Polsce (OIGPM) na rynku funkcjonuje ponad 28 tys. przedsiębiorstw, wliczając w to firmy jednoosobowe. W sumie zatrudnienie w tym sektorze znajduje ponad 200 tys. osób, a w ubiegłym roku wartość sprzedaży sięgnęła 50,5 mld zł. I przez ostatnie 5 lat branża rosła o ok. 6-8 punktów procentowych co roku.  Na rynku najlepiej radzą sobie mikrofirmy, najczęściej realizujące projekty na wymiar. Są  bardziej elastyczne i mimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, nadal się rozwijają.

W podsumowaniu pragnę podkreślić, iż wybór mojej branży nie był przypadkowy.
Wynikał bowiem z moich pasji oraz dotychczasowego zaangażowania.

Dalszy ciąg biznesplanu w kolejnym wpisie.

Stanisław Bińkiewicz

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype